W dniach 15-17 maja 2019 roku w Jesenikach (Czechy) odbyło się polsko-czeskie seminarium „Zrównoważona elektroenergetyka i środowisko” w ramach 2019 20th International Scientific Conference on Electric Power Engineering (EPE).

Wydarzenie było pierwszym zadaniem realizowanym w ramach projektu: „Poszerzenie kompetencji absolwentów w dziedzinach zrównoważonej elektroenergetyki i środowiska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Projekt realizowany jest wspólnie z Vysoką školą báňską – Technická univerzita w Ostrawie.

W wydarzeniu wzięło udział 10 studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej wraz z opiekunkami dr hab. inż. Małgorzatą Wzorek i dr inż. Iwoną Kłosok-Bazan.

Studenci mieli możliwość zaprezentowania swoich referatów związanych z zagadnieniami energetycznymi w sesjach seminarium oraz uczestniczyli w sesjach naukowych konferencji EPE. W trakcie pobytu zwiedzono również największą czeską elektrownię szczytowo-pompową Loučná nad Desnou o mocy elektrycznej 650 MW.

Celem realizowanego projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia czeskich i polskich absolwentów kierunków elektroenergetyki i inżynierii środowiska na rynku pracy. W ramach projektu studenci obu uczelni wezmą udział w zagranicznych pobytach studyjnych i naukowych, odbędą praktyki w przedsiębiorstwach polskich i czeskich, będą uczestniczyć w zawodowych seminariach i warsztatach. Z funduszu projektu zostanie również zakupione wyposażenie laboratoryjne do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Termin realizacji projektu: 1 marca 2019 - 28 lutego 2022

Zapraszamy studentów do śledzenia strony Wydziału Mechanicznego wm.po.opole.pl, facebooka oraz strony projektu epen.vsb.cz, gdzie umieszczane będą informacje o rekrutacji na pobyty studyjne, praktyki i inne wydarzenia związane z realizacją projektu.

ŹRÓDŁO: Wiadomości Uczelniane PO | AUTOR: Ewelina Łukasiewicz
Wydział Mechaniczny, Katedra Techniki Cieplnej i Aparatury Przemysłowej | 45-271 Opole, ul. S. Mikołajczyka 5 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.